Podróże

GWIEZDNE WOJNY: WYSTAWA W UTRECHT

Gwiezdne Wojny od lat łączą pokolenia fanów podróży kosmicznych oraz odwiecznego starcia dobra ze złem – Rycerzy Jedi i Sithów. Saga ta, jako jedna z nielicznych, jest niesamowicie rozbudowana w wypełnionych emocjami i unikalnymi cechami bohaterów, ich pochodzenie, czy powiązania genetyczne i językowe, a wszystko to spaja jedno – Moc. Saga przez lata rozbudowała się jako przebogata franczyza nie tylko komiksowa (pierwotnie), ale filmowa i serialowa, a właśnie w takiej postaci jest najbardziej wszystkim znana. Saga filmowa jest tak przepotężna, że stworzone i zrealizowane przez lata produkcje tchnęły życie w niesamowite źródło artefaktów oraz rekwizytów budowanych przez inżynierów, przygotowywanych przez najlepszych krawców, czy projektowanych przez najwyższej klasy specjalistów od efektów specjalnych. Zebrane najlepsze z najlepszych postanowiono przedstawić szerszemu gronu jako wystawa Star Wars. Jednak czym byłyby te rekwizyty i elementy bez postaci, które z nich korzystały, lub (w przypadku robotów) – którymi są. Tak narodziła się idea wystawy: „Star Wars Identities: The Exhibition”.

IMG_3300
IMG_3296

Wystawa jest specyficzna i wyjątkowa. W Europie najwcześniej pojawiła się już w 2015 roku we Francji (Lyon), później dwukrotnie w Niemczech (Monachium i Kolonia) oraz w Wielkiej Brytanii (Londyn). Obecna, ta z której zdjęcia i reportaż widzicie w poście, pochodzi z Holandii z Utrechtu (skąd również pochodził zeszłoroczny reportaż sagi Harry Potter: The Exhibition).

Po wprowadzeniu do historii Sagi (co widać na początku pierwszego VLOGa), dowiadujemy się, że mimo narodzin nasze wychowanie, środowisko, oddziaływanie innych ludzi, oraz sytuacje w naszym życiu, gdzie musimy podejmować niejednokrotnie trudne decyzje kształtuje nasze jestestwo. A właśnie te jednorazowe decyzje sprawiają, że tworzone jest nasze własne, wyjątkowe życie i postać jaką jesteśmy. W oparciu o swoje wybory możemy stworzyć nie tylko siebie, ale i całą historię,bo moc jest silna. Silna w nas.

Wędrówka przedstawia nam w międzyczasie filmy ukazujące nam postaci z Gwiezdnych Wojen i podjęte przez nich decyzje, a także co na nie wpłynęło. Pomaga to zrozumieć i utożsamić się z każdą z nich niejako pomocnie przy Tworzeniu samych siebie.
Sam proces tworzenia Nas samych nie jest jednak najbardziej inspirujący. Kluczowe są tutaj przecież rekwizyty i obiekty, które nie są kopiami, ale rzeczywistymi obiektami, czy strojami, które brały udział w produkcjach filmowych i serialowych.
Znajdziemy tutaj nie tylko stroje Rycerzy Jedi – w tym Anakina Skywalker’a, Obi-Wan’a Kenobi, Mace Windu czy Sithów – Darth Maul’a czy Lorda Sidious. Obecne są tu także modele statków kosmicznych. Wydają się one małe, ale właśnie to one! To są te obiekty, które widzimy w filmie i to one na słynnym green-boksie grały główne role w walkach i scenach kosmicznych.
Są tu też kultowe elementy w większej skali, jak zahibernowany w karbonicie Han Solo (Cz.V: Imperium Kontratakuje), strój Księżniczki Lei Organy (VI: Powrót Jedi) , maska Darth Vader’a (Cz.IV: Nowa Nadzieja), lecz także i projekty wstępne – szkice postaci, miejsc, scenerii, czy modele postaci z Sagi.

IMG_3334
IMG_3332
IMG_3331

Całość dopełniona chronologicznie przez wyjątkową podróż od narodzin (Cz.I: Mroczne Widmo), do końca życia kluczowej postaci Anakina Skywalker’a (czyli Darth Vader’a) w części VI.

Daj znać jak podoba Ci się wystawa oraz vlogi. Mile widziane komentarze z opiniami oraz zapisy do newslettera, dzięki któremu będziecie na bieżąco.

Hello, you! I'm Nika, a 19 year old girl living in Poland, spending most of her time blog writing, photo taking, drawing and making vlogs on my channel.

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "GWIEZDNE WOJNY: WYSTAWA W UTRECHT"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tymek z Mobilne Fotografie
Gość

Nie wiedziałem o takiej wystawie :O
Muszę przyznać, że eksponaty super wyglądają.

Beata
Gość

Choc nie jestem fanką science fiction, wystawa wydaje się naprawdę interesująca. Dla fanów, na pewno jest to super wydarzenie!

Karolina
Gość

Hej! Świetny post 🙂
obserwuje i zapraszam do mnie :
milentry-blog.blogspot.com

Invincible