Podróże

MIASTO KULTURY 2018

Leeuwarden to dość wyjątkowe miasto położone w północnej części Holandii, a jednocześnie w zachodniej części regionu Fryzyjskiego. Jest ono miastem z niesamowitą historią sięgającą 9 wieku n.e. oraz statusem miasta będącego Stolicą Fryzji, które ma ponad 580 lat. W 2018 roku to miasto zyskało tytuł Europejskiego Miasta Kultury, przyznawanego w ramach wymagających zadań i konkursów organizowanych przez samą Unię Europejską.

IMG_3530
IMG_3577
IMG_3463

Miasto z pozoru wydaje się kolejnym wzniesionym nad kanałami, które piętrzą ulice dodając uroku, jednocześnie utrudniając ruch przyjezdnym. Jednak wyjątkowo zachowane drogi, obiekty i miejsca z poszanowaniem historii sprawiają, że mimo podobieństw ma swoje własne „ja”. To tutaj znajdują się takie obiekty jak Princessehof Ceramics Museum, czy Fries Museum, ale także jedna z najbardziej rozpoznawalnych Stacji kolejowych połączona z wyjątkową pętlą autobusową.  Dla tych, co kochają przygody szpiegowskie i saga James’a Bond’a nie jest obca – zauroczy, ale i zaskoczy fakt, że największa kobieta-szpieg właśnie tutaj się urodziła. Mowa oczywiście o Macie Hari! Jej pomnik stoi w jednym z bardziej widocznych miejsc wzdłuż głównego szlaku kanałów biegnących od Stacji kolejowej do centrum miasta i dalej na przestrzał. 

IMG_3492
IMG_3487
IMG_3478

Leeuwarden w tej chwili nie jest tak kolorowe i aktywne z powodu pogody, która w okresie zimowym nie jest rozpieszczająca. Ale widać po bardzo wielu plakatach, symbolach, planszach, billboard-ach oraz.. malowniczemu autobusowi, że miasto dopiero szykuje się, aby z pompą przyjąć gości z całego świata na inaugurację i pokazanie pełni krasy prezentacje związane z miastem, kulturą i jego historią. Tutaj zaczną się szkolenia w Muzeum Ceramiki, tutaj będą festiwale w Blokhuispoort, tutaj będzie można zobaczyć czym żyje i dzięki czemu istnieje Leeuwarden.

IMG_3478
IMG_3480
IMG_3496
IMG_3571
IMG_3553
IMG_3421
IMG_3549
IMG_35331-e1520683145741

NOWY FILM: MIASTO KULTURY 2018

Hello, you! I'm Nika, a 19 year old girl living in Poland, spending most of her time blog writing, photo taking, drawing and making vlogs on my channel.

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "MIASTO KULTURY 2018"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Alternatywnie.
Gość

Miasto naprawdę wygląda świetnie – uwielbiam ten styl budowli. Z chęcią je odwiedzę.

Iwetta Żelaznowska
Gość

Piękne zdjęcia i bardzo ciekawe miejsce 🙂

Invincible